Program do gry w Literaki z komputerem.

 

NOWOŚCI:

20.10.2006 Powstała darmowa polska wersja Mard's Literaki na Pocket PC. Jej opis znajdziesz tutaj. Opis wersji angielskiej dla Pocket PC znajduje się tutaj.
15.09.2005 Do ściągnięcia jest edytor plansz do gry Mard's Literaki. Pobierz go tutaj.
12.01.2004 Obok polskiej powstała angielska wersja gry Mard's Literaki. Jej strona znajduje się tutaj (Click here for ENGLISH VERSION).

Spis treści:

Wprowadzenie

Zasady gry w Literaki są łatwe do przyswojenia i podobne do reguł innych gier słownych. Program do gry został napisany przeze mnie specjalnie na konkurs zorganizowany przez kurnik.pl. Do wyboru są czterej przeciwnicy komputerowi i możliwość gry z innymi ludźmi na jednym komputerze. W tej chwili istnieją dwie wersje programu - jedna przeznaczona jest dla użytkowników Windows, druga - Linuksa. Program rozprowadzany jest na licencji GPL, co oznacza, że można go modyfikować i rozpowszechniać ( jednak tylko zgodnie z licencją ( jest dostarczana z programem, tłumaczenia i wersję oryginalną znajdziesz też tu !!! )

Pomoc do gry znajdziesz w programie, a także tutaj.

Jeśli szukasz informacji na temat licencjonowania tego programu to kliknij tutaj.


Właściwości Mard's Literaki :

Są całkowicie darmowe :)
Nie wymagają ściągania i instalowania żadnych bibliotek
Posiadają 4 zupełnie różne poziomy komputera - najsłabsza wersja to wyzwanie dla najmłodszych graczy, później robi się znacznie trudniej
Wygląd programu można łatwo dostosować do swoich potrzeb. Dzięki zastosowaniu bardzo popularnego formatu JPEG każdy może ustawić własne tło lub nawet zmienić wygląd wszystkich liter i pól na planszy
Dodatkowo w każdej wersji gry do dyspozycji są 2 wyglądy liter i planszy, a tło można wybrać spośród 15 dostępnych
Słownik używany przez Mard's Literaki jest niezwykle wydajny. Jest 20-krotnie mniejszy niż odpowiednik ze słowami zapisanymi w oddzielnych wierszach, a dzięki konwerterowi słowników każdy łatwo może przerobić dowolny słownik na wersję zrozumiałą dla Mard's Literaki
Najnowsze słowniki w wersji gotowej możesz pobrać z tej strony
Możesz pograć z kilkoma innymi graczami na jednym komputerze, jeśli nie masz stałego dostępu do internetu albo chcesz pograć z rodziną, a dysponujesz tylko 1 komputerem :)
Możesz przeanalizować kod źródłowy i pisać własne programy korzystając z niego, jeśli tylko udostępnisz je na licencji GPL.
Minimalne wymagania sprzętowe - na Pentium 166 MMX najsilniejszy komputer rusza się poniżej sekundy. Program do szybkiej pracy ze skompresowanym słownikiem wymaga 10 MB pamięci operacyjnej,a w przypadku słownika rozkompresowanego - ok. 64 MB
Zostały napisane przy użyciu wxWidgets, dzięki czemu program ten może łatwo być przeniesiony na większość platform sprzętowych i systemów operacyjnych
Istnieje ich angielska wersja, której można użyć do nauki języka - strona jej poświęcona znajduje się tutaj
Powstała ich przenośna wersja na Pocket PC. Jej opis znajdziesz tutaj. Opis wersji angielskiej dla Pocket PC znajduje się tutaj.

Wersja dla Windows

Nie wymaga żadnych dodatkowych plików (bibliotek) dla systemów 98, Me, NT4, 2000, XP. Łatwo można też zainstalować biblioteki w Windows 95 ( zresztą jeśli używasz tego systemu to najprawdopodobniej już masz tę bibliotekę, jeśli nie - ściągnij z Microsoftu ). Poniżej znajduje się kilka zrzutów ekranowych z wersji dla Windows. 

Wersja 1.05 dla Windows:

Tutaj możesz pobrać konwerter słowników, natomiast tu jego kod źródłowy. Jeżeli utworzysz jakiś ciekawy słownik - podeślij mi link na e-mail lub skontaktuj się mailowo, jak go inaczej odebrać. Najnowszy słownik nieskompresowany możesz znaleźć na www.kurnik.pl/slownik/ , natomiast słowniki skompresowane znajdują się tutaj.


Wersja dla Linuksa

Oto kilka zrzutów z wersji linuksowej ( pochodzą z Red Hata 8.0 z Gnome ).Ze względu na różnice w poszczególnych dystrybucjach i wymagania GTK+ ( wystarczy 1.2.10) potrzeba będzie czasu, aż da się go odpalić na wszystkich Linuksach.

Jeżeli masz problemy z uruchomieniem tej aplikacji pod Linuksem spróbuj inaczej skompilowanych wersji:

Jeżeli żadna z powyższych Ci nie pomaga, to pozostaje Ci ściągnięcie kodu źródłowego i pakietu wxWindows, a następnie skompilowanie specjalnie dla Twojej dystrybucji. Jeżeli uda Ci się, prześlij mi link, a zamieszczę tu także i wersję dla Twojej dystrybucji.


Wersje dla innych platform

W tej chwili nie ma żadnych wersji na inne platformy, ale jeżeli chcesz przyczynić się do rozwoju tej aplikacji lub wspomóc swój system operacyjny dodatkowymi grami możesz ściągnąć odpowiednią wersję wxWindows i kod źródłowy dla Windows lub Linuksa ( różnice są nieznaczne ) i skompilować go na swojej platformie. Jeżeli chcesz podzielić się nią z ludźmi po prostu napisz do mnie.


Słowniki

Tutaj znajdziesz najnowsze słowniki w wersji gotowej do dołączenia do programu oraz . Aby go dołączyć najpierw ściągnij słownik, rozpakuj go dowolnym programem obsługującym format ZIP, a następnie umieść w katalogu programu w podkatalogu slowniki. Wystarczy, że po uruchomieniu gry raz zmienisz w opcjach słownik, a ustawi się on jako domyślny.


Zmiany w nowych wersjach:

Nowości w wersji 1.05:

możliwość wczytywania słownika do gier bez jego wcześniejszej konwersji
zmiana podstawowego tematu graficznego
możliwość zmiany kolorów czcionek
możliwość włączenia/wyłączenia potwierdzania ruchu komputera

łatwa zmiana wyglądu całego programu ( 6 podstawowych wyglądów ) 


Podziękowania

Przede wszystkim dziękuję A. za wyrozumiałość i napędzanie mnie do pisania tego programu. Brawa należą się także ekipie pracującej nad wxWidgets  za dostarczenie tak wybornego narzędzia do przenoszenia kodu na różne systemy. Dziękuję także twórcy kurnik.pl za zorganizowanie konkursu.


Kontakt

Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować w sprawie rozwoju tego programu albo jakiejkolwiek innej, napisz do mnie.

To tylko ramka. Kliknij tutaj, aby przenieść się do serwisu. This is only a frame. Click here to move to the site.